na start .:. forum .:. blog .:.   English versionkontakt / nota prawna
O nas
Fundacja Copernicus Project
Statut
Władze fundacji
Zespół Copernicus Project
Sprawozdania finansowe
dla prasy
Projekty
Near Space Program w Polsce
Plan lotów
Podsumowanie lotów
Lista rekordów
 
 

Szkółka Techniczna
Szkółka Technicznie - historycznie
zgłoszenia do Szkółki
 
 
Artykuły
miniSAT micro
Polecamy
materiały video
galerie
Współpraca
Napisali o Nas
Artykuły
Lot CP04 w obiektywie Macieja Sasa
pokaż powiększenie
Lot CP04 w obiektywie Kasi, Jakuba SQ2WB oraz Marcina SQ2FRG
pokaż powiększenie
Lot CP05 W obiektywie Kasi, Jakuba SQ2WB oraz Marcina SQ2FRG
pokaż powiększenie
więcej galerii »»
Plany na 2013 r.

W styczniu br. rozpoczęliśmy realizację dużych programów edukacyjnych pod szyldem miniSAT.
Program podstawowy realizujemy w Zespole Szkół w Górsku (01/2013 – 06/2013).
W czerwcu na terenie szkoły odbędzie się wystawa zdjęć wykonanych w czasie majowego miniSAT Festival. Hasło przewodnie wystawy: „Mój Dom widziany z Kosmosu”.

W tym samym czasie realizujemy program miniSAT micro. Laureaci kampanii 2012 zostali ogłoszeni w dniu 7 lutego i już teraz przystąpili do realizacji projektu:

nagrodzeni w konkursie miniSAT micro

Senat RP – Komisja Kultury i Środków Przekazu
Konferencja Amatorska Służba Radiokomunikacyjna, to nie tylko hobby.
Będziemy obecni z prezentacją w Sali Kolumnowej Sejmu w dniu 12/03/2013.

Strona Senat RP - czytaj
Program konferencji - czytaj  

Visegrad Amateur Radio High Altitude Balloon Days (Visegrad ARHAB Days) – program realizowany w okresie 04/2013 – 09/2013. Fundacja Copernicus Project zaprosiła do współpracy narodowe organizacje z Czech, Słowacji oraz Węgier:

MRASZ - MAGYAR RÁDIOAMATÖR SZÖVETSÉG
CRC - Český Radioklub
SARA - Slovenský Zväz Rádioamatérov

Visegrad ARHAB Days, to projekt mający na celu realizacje warsztatów edukacyjnych połączonych ze startami misji balonów stratosferycznych wraz z ekwipunkiem składającym się ze sprzętu radiowego oraz stacji meteo. W czasie trwania misji, nasz zespół dokona badania rozchodzenia się fal radiowych w wyższych warstwach atmosfery (przez troposferę, aż po stratosferę). Planowana wysokość, jaką uzyskamy w trakcie lotu, to około 30 tysięcy metrów. Nasza kapsuła będzie wyposażona w sprzęt służący do realizacji nagrań video oraz zdjęć wysokiej rozdzielczości. Zbadamy również pionowy rozkład temperatury oraz ciśnienia od momentu startu, aż po osiągnięcie pułapu wysokości. 

Start zostanie zrealizowany z Polski, ale łączności radiowe przez specjalnie skonstruowany przemiennik będą realizowane przez radio amatorów ze krajów europejskich, a dodatkowo premiowane będą kontakty radiowe ze stacjami z krajów Grupy Wyszehradzkiej. W trakcie trwania lotów stratosferycznych zostaną uruchomione radioamatorskie stacje okolicznościowe w Polsce, Czechach, Słowacji oraz Węgrzech. Jednym z elementów projektu jest akcja dyplomowa. Jej regulamin będzie określał ilość punktów koniecznych do zgromadzenia, aby otrzymać specjalny, okolicznościowy dyplom Visiegrad ARHAB Days Award. Na jego awersie znajdzie się fotografia głębi kosmosu oraz krzywizna Ziemi uwieczniona w trakcie naszej misji stratosferycznej. Niezbędne będzie przeprowadzenie łączności przez przemiennik zainstalowany na transponderze balonowym, jak również ze stacjami zainstalowanymi w Polsce, Czechach, Słowacji oraz Węgrzech. Wszyscy, którzy zrealizują łączności będą proszeni o wypełnienie krótkiej ankiety (dedykowana strona internetowa) służącej badaniu właściwości rozchodzenia się fal radiowych w tak ekstremalnych warunkach panujących w stratosferze.

Warsztaty edukacyjne w maju, które rozpoczną projekt zgromadzą wielu uczestników, aktywnie uczestniczących w eksperymentach. Nasz zespół prócz realizacji misji stratosferycznej obsługiwał będzie stację okolicznościową oraz prowadził akcje informacyjną (namiot, stand) dotyczącą projektu. Warsztaty edukacyjne w Funce kończące projekt, połączone będą z dyskusją oraz podsumowaniem badań przeprowadzonych w trakcie całości projektu.

Europejski Projekt Balonowy
W czerwcu 2013 wystartujemy po raz kolejny z Friedrichshafen w ramach projektu międzynarodowego, którego jesteśmy inicjatorem oraz propagatorem. Prócz wspólnego startu z kolegami z Niemiec, będziemy mieli nasze stoisko na targach Friedrichshafen Ham Radio 2013.

IX Szkółka Techniczna
We wrześniu, tradycyjnie już spotkamy się w Funce (20/09/2013 – 22/09/2013) – Szkółka Techniczna, to miejsce spotkań dla Polskiego środowiska Near Space.

W tym roku wystartujemy w piątek przed zachodem słońca - startem misji stratosferycznej w systemie long duration. W sobotę, tradycyjny start misji, tym razem z nagrodzonym zespołem Astronomia Nova.

III Konferencja ARISS
Październik, to czas World Space Week. Tym razem uczcimy go specjalnym startem misji stratosferycznej z terenu konferencji ARISS (Amateur Radio on International Space Station). 

Kalendarz startów:
03/2013       CP20 – start techniczny – przygotowanie do sezonu - Włocławek
11/05/2013 CP21 – miniSAT Festival (Górsk / Toruń)
25/05/2013 CP22 – Geocaching MEGA Event Poland 2013 - Górzno
28/06/2013 CP23 – Friedrichshafen
20/09/2013 CP24 – Orient Express – Funka 2013
21/09/2013 CP25 – IX Szkółka Techniczna – Funka 2013
05/10/2013 CP26 – III Konferencja ARISS

 

 Partnerzy Projektu:
 
Fundacja Praca na Tak
 
Visegrad Fund  
Copyright © Copernicus Project '2007Powered by Web & Art sp. z o.o.
Licencja Creative Commons O ile nie jest to stwierdzone inaczej, to materiały prezentowane w tym serwisie, stworzone w ramach działań Fundacji Copernicus Project,
są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.