na start .:. forum .:. blog .:.   English versionkontakt / nota prawna
O nas
Fundacja Copernicus Project
Statut
Władze fundacji
Zespół Copernicus Project
Sprawozdania finansowe
dla prasy
Projekty
Near Space Program w Polsce
Plan lotów
Podsumowanie lotów
Lista rekordów
 
 

Szkółka Techniczna
Szkółka Technicznie - historycznie
zgłoszenia do Szkółki
 
 
Artykuły
miniSAT micro
Polecamy
materiały video
galerie
Współpraca
Napisali o Nas
Artykuły
Lot CP11 - Friedrichshafen w obiektywie Macieja Jakimiec
pokaż powiększenie
Lot CP03 - lądowanie kapsuły - zdjęcia SP3VSS
pokaż powiększenie
Lot CP05 W obiektywie Kasi, Jakuba SQ2WB oraz Marcina SQ2FRG
pokaż powiększenie
więcej galerii »»
Rekordowa Szkółka Techniczna 2012

Tegoroczne spotkanie w Funce, to już ósma impreza z cyklu Szkółka Techniczna organizowana przez Copernicus Project. W tym roku w piątkowy wieczór odbyła się część oficjalna połączona z prezentacjami osiągnięć oraz planów polskiego środowiska Near Space.

Spotkanie otworzył Maciej Jakimiec z prelekcją pod tytułem: „Jak odnieść sukces, czyli realizować swoje marzenia”. Temat brzmi filozoficznie i pozornie nie wiąże się z tematyką spotkania, ale uczestnicy szybko przekonali się, że jest zupełnie inaczej. Ideą prezentującego było udowodnienie tezy, że każdy może realizować swoje marzenia. Przykładem była oczywiście inicjatywa Copernicus Project, ale słuchacze doskonale zrozumieli przesłanie, które było znacznie szersze.

Następną prezentację poprowadził Krzysztof Kanawka z zespołu Hevelius. Ta amatorska inicjatywa związana z forum astronautyka.org, to kolejny dowód na to, że chcieć znaczy móc. Grupa osób o podobnych zainteresowaniach postanawia wysłać balon stratosferyczny. Choć nie znali się osobiście, jedynie przez forum internetowe, udało im się zbudować kapsułę oraz zgromadzić wokół siebie grupę osób zdolnych to zrobić. Krzysztof zaprezentował kalendarium przygotowań oraz podzielił się planami na przyszłość.

 Ostatnia prezentacja dotyczyła projektu „Z Gliwic w Kosmos”, która zorganizował i zrealizował Tomasz Brol. To dokładnie zaplanowany oraz dobrze zrealizowany projekt. Tomasz okazał się prawdziwym odkrywcą, który nie boi się eksperymentować, aby osiągnąć zaplanowany cel.
Po prezentacjach oraz dyskusji mieliśmy okazję zapoznać się z poszczególnymi eksperymentami, które zaplanowaliśmy do zrealizowania na sobotę. Mogliśmy zobaczyć kapsułę zbudowana przez Heveliusa, trochę konstrukcji technicznych Tomasza oraz omówiliśmy aspekt lotów planowanych przez Copernicus Project.

Sobota, to dzień startów. O wyznaczonej godzinie ekipy Copernicus Project oraz Hevelius rozpoczęły przygotowania. Misja Hevelius 2 miała jeden zasadniczy cel – odnaleźć ładunek po opadnięciu kapsuły. Zespół Copernicus Project postawił sobie za cel zbadanie możliwości, jakie daje nam wodór. W tym przypadku eksperyment z dodatkowymi środkami bezpieczeństwa został zakończony pomyślnie.

Dodatkowo w czasie misji CP19 ustanowiony został nowy rekord Polski. Osiągnięta wysokość to 35085 metrów. Czas trwania lotu, to 2 godziny i 55 minut. Ponieważ plan zakładał lądowanie w wodach Bałtyku, tym razem ekipa T&R nie udała się pogoń za kapsułą. 

Spotkanie zakończyło się w niedzielę dyskusją o planach na rok 2013. 

Zachęcamy do lektury: CP19 - Podsumowanie

 Partnerzy Projektu:
 
Fundacja Praca na Tak
 
Visegrad Fund  
Copyright © Copernicus Project '2007Powered by Web & Art sp. z o.o.
Licencja Creative Commons O ile nie jest to stwierdzone inaczej, to materiały prezentowane w tym serwisie, stworzone w ramach działań Fundacji Copernicus Project,
są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.