maj 21

Druga konferencja stratosferyczna „Near Space”

near space conference

Miłośnicy tematów związanych z kosmosem wzięli udział w konferencji w Młynie Wiedzy i imprezach jej towarzyszących.

W Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy 20 maja 2017 r. odbyła się druga konferencja stratosferyczna „Near Space”. Po raz pierwszy za to uczestniczyło w niej grono międzynarodowe, do Torunia przyjechali bowiem przedstawiciele czeskich, słowackich i węgierskich instytucji zajmujących się eksploracją kosmosu i badaniami stratosferycznymi. Zagraniczni goście oprócz udziału w konferencji przygotowali również warsztaty.

Konferencja i odbywające się w jej ramach warsztaty zostały dofinansowane z Funduszu Wyszehradzkiego w ramach zgłoszonego przez Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy projektu „Visegrad Closer to Space”.

Gości powitał prezydent Michał Zaleski: – Z oczywistym uznaniem przyjmujemy Państwa zamysł, by rozwój technologii kosmicznych i perspektywy eksploracji kosmosu omówić w gronie znawców badań stratosferycznych oraz amatorskich pasjonatów ten dziedziny nauki właśnie w Toruniu. Tu bowiem zachowujemy łączącą Państwa nadzieję, że każde młode pokolenie powinno czynić w tym zakresie duży krok naprzód. Do tej idei jesteśmy bardzo przekonani, pamiętając o tym, że Kopernik nie tylko urodził się w Toruniu w 1473 roku, ale spędził tu dokładnie 18 lat. I związany z tym kod młodości oraz odważnego poznawania kosmosu wpisujemy z życzliwością w przebieg Państwa konferencji – powiedział prezydent miasta.

W konferencji udział wzięli badacze m.in. z Politechniki Gdańskiej, Politechniki Wrocławskiej, Centrum Nauki Kopernik, Creotech Instruments S.A., ABM Space Sp. z o.o., Scanway Sp. z o.o. Wystąpienia dotyczyły przede wszystkim efektów prac i programów, w których brali udział prelegenci oraz ich zespoły. Są to np. konkursy Europejskiej Agencji Kosmicznej REXUS / BEXUS, CanSat, w których polskie ekipy biorą udział od kilku lat, z sukcesami odkrywając nowe obszary do rozwoju. Doskonałym przykładem może być projekt związany z górnictwem kosmicznym realizowany przez zespół Politechniki Wrocławskiej (DREAM).

Gośćmi specjalnymi konferencji byli:

  • Mads Wilson – członek zarządu Copenhagen Suborbitals, jedynej organizacji finansowanej społecznościowo na świecie, która ma w swoich planach wysłanie człowieka w przestrzeń okołoziemską,
  • dr Adam Matusiewicz – jeden ze współzałożycieli i zarazem prezes Polskiego Towarzystwa Rakietowego, wieloletni pracownik naukowy, obecnie tworzy zaawansowane rozwiązania rakietowe w firmie SpaceForest sp. z o. o. wykorzystywane między innymi przez Europejską Agencję Kosmiczną,
  • Esmee Menting – członkini zarządu DARE (Delft Aerospace Rocket Engineering) działającej przy Uniwersytecie w Delft (Holandia), pracuje przy projektach CanSat oraz zajmuje się systemami odzysku rakiet.

Atrakcjom towarzyszącym konferencji sprzyjała pogoda. O godzinie 12:15 spod budynku Centrum wystartowała misja stratosferyczna, dzięki której zostaną przeprowadzone eksperymenty w przestrzeni stratosferycznej. Bezchmurne niebo umożliwiło obserwację startu balonu.

Konferencji towarzyszył też minipiknik popularnonaukowy, w czasie którego można było samodzielnie zbudować „rakietę” z plastikowej butelki i wziąć udział w pokazie startów rakiet wodnych. Dla najmłodszych – i nie tylko zorganizowano zabawy na stanowisku „Helowe balony”, a także grę w giga piłkę planszową połączoną ze sprawdzeniem wiedzy o gwiazdach, rakietach, historii wypraw kosmicznych i badań kosmosu. Osoby powyżej 13. roku życia brały chętnie udział w odbywających się w języku angielskim warsztatach dotyczących m.in. organizacji, przebiegu misji stratosferycznych, śledzenia balonów, konstruowania modułów wykorzystywanych w trakcie realizacji misji stratosferycznych.

Organizatorem konferencji jest Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, a współorganizatorem po stronie polskiej Fundacja Copernicus Project.

Patronat nad konferencją objęli: Michał Zaleski, Prezydent Torunia, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Centrum Badań Kosmicznych PAN i Kosmonauta.net.